S jarem jsme si v kapele našli chvíli času na aranžování nových písní. V šuplíku jich je asi pět, ale aktuálně oblékáme do hávu z fléten, akordeonu, basy a bicích písně tři...

Nejstarší kus má podzimní poezii a není to autorsky vlastní píseň. Napsal ji francouzský rocker Bertrand Cantat, frontman kapely Noir Desire. Originální francouzská verze je spíš o tom, co všechno dokáže odnést vítr. Mě český text, nikoliv překlad, napadl po jednom zvláště těžkém rozchodu před více jak deseti lety. Tak vznikla poetická píseň Vítr v rukou mám.

Jediný autorsky vlastní kus jsem do zkušebny přinesl až letos v zimě. Přestože píseň Kořeny začíná jarním veršem "Od vlčích máků krvácí zem..." mapuje celý můj loňský rok a určité znechucení i obavu z mediálně šířených představ, že žijeme v nějakém jednokulturním světě evropských a českých hodnot, který si s hrdostí vlastní spíše hlupákům nedáme vzít. Zamyslel jsem se a došlo mi, že mé vlastní kořeny a cit pro český, moravský a slezský národ vnímám v naší typické krajině, památkách, svobodě slova a názoru, který tu máme po pádu komunistické totality, ale také v lidech, kteří tuto zemi tvořili přede mnou i dnes se mnou. Tím mám na mysli básníky, spisovatele, nebo významné politiky. Dobré lidi, i ty se špatnými zvyky.

V zimě mi došlo, jak málo sněhových písní je v repertoáru Drugy. A rozhodně je do playlistu ani nepřidávám. Třetí novinku jsem si vyškemral u Jakuba Achrera, kamaráda z České pohanské společnosti, který napsal píseň o jaru a slovanském bohu jara Jarovítovi. Takže, Sláva Jarovít!!!

Zatím se neodvážím pustit do světa ukázky ze zkoušek, ale brzo písně uslyšíte na našich koncertech. Na nich se s Vámi rádi potkáme. Zdraví za Drugu Vořech.

 

Koncerty

  • 21. září 2019
    Fajr 2019

CD Pramenům a vílám

Partneři

 

Logo ČPS
© 2019 Kapela Druga   |  Joomla Templates by   Joomzilla.com
Back to Top