Jako pohan se roky zabývám tradicemi tohoto národa. Rád se toulám krajinou semknutou v prstenci všech těch hor. Již jsem pochopil, že národ, kterého se cítím být na počátku 21. století součástí, stojí na pilířích více než dvou tisíciletích přelévání národů. Kelti, Germáni a nakonec Slované. Dotýkali se nás velmoci západu, jihu i východu. Jen ten sever nás vždy ignoroval. Největší zásah přináší období Rakousko-Uherska. Kolik zvyků počínaje vánočním stromečkem, konče, himlhergot, germanismy nám z tohoto období zůstalo dodnes?

Proto se přiznám, že považuji za alibismus, když mi někdo tvrdí, na jakých pilířích stojí naše česká, nebo evropská kultura, kterou si "nechtějí nechat vzít". Žijeme v procesu, kdy naše dnešní tradice nahradí tradice jiné. Je to bolestné, ale nevyhnutelné. Stačí již jen jak Ježíška dokáže nahradit červený kamión se Santou. A za to taky může "uprchlík ze Sýrie"?

Leč pohan, který o zimním slunovratu pozvedá roh s medovinou, aby přivítal slunce a uctil rodinu a své předky, nebráním se o Štědrém dnu dárkům od Ježíška, neboť i to je tradice, která mi připomíná radosti dětství a kterou ctí má rodina. V mýtech a tradicích Slovanů hledám inspiraci, protože skrz to nacházím oporu pro svůj život. Učím se z mýtů o povaze člověka, neb k tomu mýty a tradice slouží. Nemohu však zapomenout na to, že život je především proces a ten znamená změnu. Výhodou svobodné společnosti je právě možnost volby. Přál bych si, aby žádné politické nařízení, či důsledky terorismu a kulturního ovlivňování mi nesebrali právo zvolit si život podle sebe. Přál bych Vám, aby Vás v roce 2017 provázel rozum a tolerance a to nejen ve volbách politických, ale i těch osobních. Mnoho zdaru a sil, neboť svoboda je dar, s kterým je věru těžké se naučit žít.

Za Drugu do roku 2017 Lukáš "Vořech" Pokorný.

Koncerty

  • 22. březen 2019
    Koncert se Svargou
  • 11. duben 2019
    Blavicon 2019
  • 27. duben 2019, 16:00
    Beltaine 2019

CD Pramenům a vílám

Partneři

 

Logo ČPS
© 2019 Kapela Druga   |  Joomla Templates by   Joomzilla.com
Back to Top