V listopadu jsme ve skanzenu v pražské Liboci natočili živáč písně Pogreb. Vznikla tak nahrávka, kterou bychom rádi představili naše nové členy: zpěvačku Luned, flétnistku Dominiku a bubeníka Jakuba. Budeme rádi, když nám na YTB pod videem zanecháte vzkaz, dáte palec nahoru na znamení, že se vám video líbí, nebo video přímo nasdílíte svým přátelům. A níže v článku si o natáčení a písničce Pogreb můžete přečíst víc. Přejeme příjemnou zábavu a začátek roku 2018.

Za Drugu vás zdraví Vořech.

Píseň Pogreb uvozuje pásmo Dívčí válka, v němž Druga vypráví příběh mladého páru Ctirada a Šárky, kteří jsou dle této staré pověsti odkazující se k pohanským kořenům českého národa zataženi do lstí čarodějky Vlasty. Ta podle pověsti chce získat kamenný stolec, knížecí trůn, na němž sedí a českému lidu vládne bájný kníže Přemysl Oráč. Celé pásmo začíná žárovým pohřbem kněžny Libuše, zemřelé manželky knížete Přemysla.

S pověstí je přímo provázána i lokalita dnešního lesoparku Divoká Šárka, který se nachází u pražské čtvrti Liboc v severozápadní části města Prahy. V Šárce lze nalézt  slovanské hradiště, které zaniká v 2. polovině 9. století v důsledku řady změn a rozvoje jiných nedalekých sídel (např. Levý Hradec). Jeho rozloha činí 25 ha a skládalo se ze tří částí. Dodnes jsou patrné obranné valy. Hradiště je ve své době považováno za centrum středních Čech (1). Na jeho území se nachází několik studánek, z nichž o Ovčí studánku se v současnosti stará Česká pohanská společnost. Proto Druga zvolila jako místo natáčení právě toto místo, exteriéry jsou pak záběry z podzimní Divoké Šárky.

Jak jsme video natáčeli prozradí sada fotografií:

Za kamerou
Duchové
Vořech mistr zvuku
Luned a Kája
Vořech a Domča

Zdroje:

(1) Staroslovanské hrady - Slovanská hradiště v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: Kateřina Sučková, Roman Abušinov (Vydala Kateřina Sučková vl. nákladem v roce 2005).

Koncerty

eCD Kolo roku

CD Pramenům a vílám

Partneři

 

Logo ČPS
© 2019 Kapela Druga   |  Joomla Templates by   Joomzilla.com
Back to Top